Дома Македонски спорт Мак фудбал Вардар со очајно издание се прости од Европа

Вардар со очајно издание се прости од Европа

Тимот на Вардар беше елиминиран од Лига Европа, откако на домаѓен терен загуби од Пјуник со 2:0.

„Црвено-црните“ имаа негатива од само еден гол после првиот меч, па со право се надеваа на пласман во следната рунда, но Пјуник со два гола во самиот финиш ги сруши сите надежи.

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓

Вардар двапати се спаси пред кобните заврши пет миути, кога Филип Гачевски одбрани еден зицер во 18-та минута, а потоа Евгениј Новак спаси чист гол по удар на Ерменците од седум метри.

Во 86-та минута Балде го матираше голманот Гачевски. И токму кога Вардарци тргнаа во офанзива по некакво чудо, гостите од Ерменија преку брз контранапад погодија и по втор пат исто така преку Балде.