Дома Останати Ракомет Вардар се спаси од пораз кај Мешков Брест

Вардар се спаси од пораз кај Мешков Брест

Мешков Брест и Вардар ремизираа (31:31) во натпревар од 9. коло во група А во ЛШ.

Добар натпревар прикажаа и двата тима, а на крајот победник во овој дуел не добивме.

Домашните ракометари имаа подобро отварање на натпреварот. Имаа константна предност, а Вардар дури во финишот дојде до предност, но сепак на полувреме заминаа со гол помалку, 14:13.

Ракометарите на Мешков тргнаа одлично и во вториот дел. Доминираа на теренот и на 13 минути до крајот имаа предност од шест голови предност (27:21).

Сепак, Вардар се врати во натпреварот. Успеа со одлична игра да се врати во натпреварот и на крајот да изборат нерешен резултат.

Најефикасен кај домакините беше Дарко Џукиќ со седум гоови, а кај нашиот шампион Кристопанс постигна осум.