Дома Македонски спорт Ѓорческа со победа го започна турнирот во Севиља

Ѓорческа со победа го започна турнирот во Севиља

Лина Ѓорческа, најдобрата македонска тенисерка со победа го почна турнирот во Севиља.

Ѓорческа со 2:0 во сетови беше подобра од шпанската тенисерса Реј Харсија (7:6, 6:2). Гарсија даваше отпор во првиот сет кој се решаваше во тај-брејк. Тај-брејкот Ѓорческа го реши во своја корист со 15:13.

Вториот сет донесе целосна доминација на Ѓорческа и македонската тенисерка сосема заслужено се пласираше во следното коло.

Во следното коло Ѓорческа ќе игра против Мартина Ди Џузепе.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Елмас може да го напушти Наполи – побарал гаранција за поголема минутажа!

Во претстојниот преоден рок Елиф Елмас би можел да го напушти Наполи, барем според она што…