Дома Македонски спорт Ѓорческа продолжува да победува: Ќе игра за нова титула во Грција

Ѓорческа продолжува да победува: Ќе игра за нова титула во Грција


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа славеше во полуфиналето на турнирот во Ираклион, Грција против Мириам Бјанка Булгару со 2-0 во сетови, односно 6-4 и 7-6.

Ѓорческа беше одлична во првиот сет и успеа да направи предност од еден брејк, кој го задржа до крајот на сетот за да слави со 6-4.

Во вториот сет македонската тенисерка повторно имаше предност, но Романката се врати во игра и се избори за тај-брејк, каде што Ѓорческа славеше со 7-5.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Се бара кривична пријава за Мојсовски, а МОК бара смена на првиот човек на АМС!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Од утрово една од гл…