Дома Останати Тенис Ѓоковиќ ќе може да игра на УС Опен!

Ѓоковиќ ќе може да игра на УС Опен!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Новак Ѓоковиќ по освојувањето на Австралија Опен доби добра вест, ќе може да настапи на УС Опен.

Имено, настапит на Ѓоковиќ беше неизвесен поради потребната потврда за вакцинација и актуелниот закон во САД. Меѓутоа Владата во САД денес потврди дека ако состојбата со коронавирусот не се влоши во наредниот период забраната ќе биде укината на 11. мај.

Тоа значи дека Ѓоковиќ ќе може да настапи и да се бори за својата 23. грен-слем титула во кариерата. Во овој момент Србинот има исто колку и Надал 22.

Сепак, Ѓоковиќ нема да може да настапи на Индијан Велс и Мајами кои се играат во март затоа што тогаш забраната се уште ќе биде на сила.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Како се создаде новиот македонски дрес – дизајнерот Мартин од „Некст Tајм“ ги открива деталите!

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Новите дрес…