Дома Останати Тенис Ѓоковиќ ќе бара огромна оштета од Австралија

Ѓоковиќ ќе бара огромна оштета од Австралија

Новак Ѓоковиќ веројатно нема да заборави лесно низ што се поминуваше во Австралија во последните 15-тина дена пред да биде депортиран.

Владата на Австралија му ја одзема визата на последното судење пред самиот почеток на турнирот. За многумина начинот на кој беше третиран најдобриот светски тенисер беше контроверзен.

Токму поради тоа според најавите Ѓоковиќ сака да го возврати ударот. Англискиот „Сан“ објави вест дека Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија поради лошиот третман и ќе бара оштета.

Повикувајќи се на добро известени извори британскиот таблоид наведува дека Ѓоковиќ ќе бара оштета од 3.8 милиониу евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос

Како и што се очекува Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос откако по…