Дома Останати Тенис Ѓоковиќ: Тоа што го направив денес против Саша беше вистинско чудо

Ѓоковиќ: Тоа што го направив денес против Саша беше вистинско чудо

Новак Ѓоковиќ денес го победи Зверев и се палсираше во полуфиналето на Австралија Опен.

Српскиот ас успеа да се справи со тешките моменти и на фантастичен начин стигна до победата. За Новак е посебно неверојатно што успеа да има повеќе асови (23:21) од еден од најдобрите сервери во тенисот.

„Самото влегување во мечот беше бавно, имав чувство како уште да се загревам. Беше неизвесно во завршницата од првиот сет. Екстремно добро сервирав во другиот сет на крајот имав повеќе асови што е вистинско чудо ако се знае кој е Саша Зверев. Во последните удари беше изедначено, притисокот за двајцата беше голем. Преживеав после голема борба. Саша немаше среќа во овој меч. Му посакувам многу среќа во продолжение од сезоната“, изјави Ѓоковиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

И Надал елиминиран од Монте Карло!

По елиминацијата на Новак Ѓоковиќ Мастерсот во Монте Карло заврши и за Рафаел Надал. Во од…