Дома Останати Ѓоковиќ супериорно до финалето во Австралија

Ѓоковиќ супериорно до финалето во Австралија


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на Австралија опен, откако убедливо го совлада Томи Пол со 3:0 во сетови (7:5, 6:1, 6:2).

Србинот стартуваше фуриозно, поведе со 5:1 во гемови, но потоа имаше мал пад во играта, па Томи Пол успеа да израмни на 5:5. Сепак, Ѓоковиќ го освои првиот сет со 7:5 во гемови, а следните два сета беше супериорен.

Ѓоковиќ се пласираше во своето 10-то финале на Австралија Опен и ќе се бори за десеттата титула во дуелот со Стефанос Циципас, кој претходно денеска го совлада Карен Хачанов во четири сета.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Како се создаде новиот македонски дрес – дизајнерот Мартин од „Некст Tајм“ ги открива деталите!

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Новите дрес…