Дома Останати Ѓоковиќ во финале после епска дводневна борба со Надал!

Ѓоковиќ во финале после епска дводневна борба со Надал!

1

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Вимблдон после епска борба во полуфиналето со Надал кое траеше два дена.

Мечот беше прекинат синоќа при водство на Ѓоковиќ од 2:1, а денес првиот сет му припадна на Надал кој го израмни резултатот.

Во решавачкиот 5-ти сет гледавме епска борба. Ниту еден од тенисерите не успеваше да направи брејк, па сетот се решаваше на два гема разлика.

Ѓоковиќ беше подобар и прв направи брејк за 10:8 и пласманот во големото финале каде против Андерсон ќе игра за својата 13-та Грен Слем титула.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Таткото на Кабиб, му простува се на Мекгрегор и го повикува да учествува на турнир!

Ирскиот борец Конор Мекгрегор го навредуваше Кабиб Нурмагомедов и неговото семејство, но в…