Дома Фудбал Италија Шок за навивачите на Рома: Дибала има клазула поради која може уште на лето да си замине!

Шок за навивачите на Рома: Дибала има клазула поради која може уште на лето да си замине!


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Паоло Дибала игра одлично во својата прва сезона во дресот на Рома, меѓутоа ако се земе предвид неговата клазула во договорот тогаш не е невозможно да ја напушти „волчицата“ во текот на летото.

Во редовите на Рома, Дибала пристигна како слободен играч и поради тоа можеше да преговара за подобар договор. Но, сега италијанските медиуми откриваат дека Рома прифатила во неговиот договор да има откупна клазула од само 12 милиони евра и таа може да биде активирана на лето.

Секако дека ако се знаат сумите кои се вртат во денешниот фудбал ова е вистинска ситница. Најавите на италијанските медиуми се дека Рома ќе се обиде да издејствува нов договор со Аргентинецот и бришење или менување на ваквата клазула.

Дибала засега изгледа среќно во Рома и добро се вклопи во системот на Жозе Мурињо, но секако дека многу работи ќе зависат и од амбициите на клубот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Инзаги: Во време на ВАР срамота да се изгуби дерби на ваков начин

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Слично како и во „Ел Класико…