Дома Останати Тенис Шок во светот на тенисот: Наместен меч на Вимблдон!?

Шок во светот на тенисот: Наместен меч на Вимблдон!?

0

Шпанските медиуми пренесуваат дека Фелисијано и Марк Лопез се под истрага дека наместиле меч на Вимблдон.

Весникот „Ел Конфендисијал’ повикувајќи се на извори од операцијата „Оикос“ која ги истражува корумпираните елементи во Ла Лига и Секнда дојде до документи кои истрагата ја прошируваат и во тенисот.

Поранешниот фудбалер Карлос Аранда е еден од обвинетите во целата афера, а во снимените телефонски разговори кои се објавени се споменува мечот во двојки на Вимблдон во 2017 година.

Тогаш Фелисијано и Марк Лопез изгубија од Патрик Смит и Мет Рид со 3:6, 7:6, 6:2, 6:4. После изгубениот прв сет коефициентот на Рид и Смит забележа голем скок.

Интересно е дека ниту еден од споменатите тенисери не е обвинет за споменатиот меч и нема никакви идикации дека за загрозување на интегритетот на Тенисот. Фелисиајано исто така ден пред тој меч се повлече од меч во синг поради повреда.

„АС“ го коемнтираше Марк Лопез кој демантираше било каква вмешаност во местење натпревари.

„Немам што да кажам, мислам дека никој нема право да ги валка нашите имиња на таков начин“, порача Лопез.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Циципас со пресврт до тронот во Лондон

Младиот грчки тенисер Стефанос Циципас го оствари најголемиот успех во кариерата, победува…