Дома Македонски спорт Човекот кој ја оствари најголемата победа во историјата на македонсиот тенис избркан од неговиот клбу!

Човекот кој ја оствари најголемата победа во историјата на македонсиот тенис избркан од неговиот клбу!

Предраг Русевски без дилеми е еден од најголемите тенисери во Македонија на сите времиња, а од денес тој повеќе не е дел од клубот Југ каде што работеше како тренер.

Русевски бил избркан и означен како непожелен и покрај реномето кое го има во тенисот кај нас. Кога зборуваме за Русевски не можеме да не кажеме дека тој е човекот кој ја има најголемата победа за македонскиот тенис кога во 2006 година го победи Финецот Јарко Ниеминен во моментите кога беше 17. тенисер во светот. Најдобрата позиција на АТП листата за Русевски беше 242. место до кое стигна во февруари 2008 година.

Победата против Ниеминен Русевски ја оствари токму на теренот на Југ во „Градски Парк“.

Русевски својот револт го искажа преку неговиот Фејсбук профил:

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Лазаров: Да ги заборавиме поразите, Чиле е наша шанса

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров вели дека натпреварот …