Дома Останати Тенис Црногорка на Австралија Опен ја елиминираше шампионката од УС Опен!

Црногорка на Австралија Опен ја елиминираше шампионката од УС Опен!


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Црногорката Данка Ковниќ го направи најголемото изненадување досега на Австралија Опен откако ја елиминираше шампионката на УС Опен Ема Радукану во второто коло.

Ковниќ успеа да слави против британската тенисерка со 6:5, 4:6 и 6:3 и така го оствари својот најголем успех во кариерата. Досега Ковниќ никогаш не успеала да го помине второто коло на еден гренслем турнир и во овој момент е 98-ма тенисерка на ВТА листата.

Мечот не започна со најава изненадување затоа што Радукану експресно поведе со 3:0, но тука застана. Се жалеше на плик на раката со која сервира, па Ковниќ тоа знаеше да го искористи и да го сврти мечот во своја корист.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Директорот на Австралија Опен испрати предупредување до семејството Ѓоковиќ

Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓ Срѓан, таткото на Новак Ѓоковиќ предизвика б…