Дома Видео Хаос во Франција: Два натпревари прекинати поради влегување навивачи на теренот

Хаос во Франција: Два натпревари прекинати поради влегување навивачи на теренот


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Доколку мечот во Бордо и официјално биде регистриран како победа на гостите, Родез ќе остане во втората лига, а Мец ќе се врати во друштвото на најдобрите.

Познато е дека во Франција навивачите создаваат многу проблеми на фудбалските натпревари кои често се прекинуваат, а таква ситуација беше видена и овој пат.

Одлуката за тоа кој ќе се врати во француската елита заедно со играчите на Авра ќе биде донесена подоцна, бидејќи мечот Бордо – Родез беше прекинат поради напад на играчот на гостите, па Мец ќе мора да ја почека административната одлука за прекинатиот натпревар.

Родез, кој само со победа во Бордо може да избегне испаѓање во третата лига, поведе со голот на Лукас Буадес во 22. минута.

Додека Буадес го прославуваше голот со соиграчите, еден навивач на Бордо му пријде и го оттурна, а по долга дискусија со делегатот, главниот судија на натпреварот реши да ја прекине играта.

Одлуката за натпреварот ќе биде донесена во понеделник, дали ќе продолжи од моментот на прекинот или ќе биде официјално регистриран, со победа на гостите.

Мец ја победи Бастија со 3:2 и сега има 72 бода, три повеќе од Бордо, но и пет гола подобра гол разлика и повеќе постигнати голови, па практично веќе обезбеди враќање во елитата.

Доколку продолжи прекинатиот меч против Родез, Бордо ќе мора да постигне шест гола за неполни 70 минути, без да прими ниту еден, за да се врати во француската елита.

Доколку мечот во Бордо и официјално биде регистриран како победа на гостите, Родез ќе остане во втората лига, а Мец ќе се врати во друштвото на најдобрите.

Сепак, тоа не беше единствениот прекин. Прекин се случи и на мечот меѓу Авро и Дижон, кој на крајот заврши со 1:0 во корист на домашниот тим кој по 14 години се враќа во елитата. Она што е особено интересно е што домашните навивачи може да си направат лоша услуга.

Имено, на неколку десетици секунди до крајот на судиското надополнување, домашните навивачи масовно излетаа на теренот, а судијата ги испрати играчите во соблекувалната.

Гостите не сакаа да го продолжат натпреварот, а за среќа на домашните, натпреварот беше регистриран со резултат 1:0.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Видео

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…