Дома Фудбал Останато Фудбалот на големо се менува: Ја имаме првата жена која ќе игра фудбал со мажи!

Фудбалот на големо се менува: Ја имаме првата жена која ќе игра фудбал со мажи!

Фудбалскиот сојуз на Холандија даде зелено светло за проектот во кој фудбалерките ќе можат да играат против фудбалерите.

Вакво нешто до сега секако не е видено, но Холандија сака во професионалниот фудбал да ги изедначи припадничките на понежниот пол. 19 годишната Елен Фокем ќе биде првата фудбалерка која ќе игра со мажи и ќе ги засили редовите на четвртолигашот ВВ Фораут.

Доколку проектот биде успешен се очекува за неое време и некои нејзини колешки да тргнат по ист пат. Најпрво во Холандија, а потоа можеби и во другите земји во светот.

„Ова е голем предизвик за мене и дополнително ме возбудува. Не можам да ви кажам како ќе помине, но среќна сум што учествувам во овој експеримент“, изјави младата фудбалерка.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Mурињо откри: Головите на Арената пред натпреварот не биле исти!

Вечерва Тотенхем ја победи Шкендија, а после натпреварот Мурињо откри чудна ситуација која…