Дома Останати Тенис Федерер: Се вакцинирав со „Фајзер“, не сакам никого да заразам

Федерер: Се вакцинирав со „Фајзер“, не сакам никого да заразам

Роџер Федерер ќе се врати на теренот во Женева и тоа ќе му биде втор турнир оваа година, а пред почетокот на натпреварувањето Швајцарецот зборуваше за вакцинацијата против коронавирусот.

Се зборуваше многу за тоа дали вакцинацијата треба да биде услов за учество на турнирите, но АТП и ВТА оставија таа одлука да ја донесат тенисерите по нивна желба.

Федерер одлучил да се вакцинира.

„Да, се вакцинирав. Ја примив вакцината Фајзер и среќен сум што ја имав таа можност поради сите патување кои ги имам во текот на годината. Пред се тоа го направив за луѓето колу себе. Не би сакал никого да заразам, секогаш мора да бидеме вниматалени“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ по освојувањето на Ролан Гарос направи фантастичен гест 🎥

Во финалниот дуел на престижниот Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ вчера го победи Стефанос Цицип…