Дома Останати Усик го доби спектаклот во Ријад – боксот по 25 години има апсолутен светски шампион!

Усик го доби спектаклот во Ријад – боксот по 25 години има апсолутен светски шампион!

По вечерашниот спектакл во Ријад добивме нов апсолутен светски шампион во бокс. Неговото име е Олександар Усик, кој во голема борба го победи Тајсон Фјури по 12 рунди со судиска одлука. Двајца судии гласаа за Усик (114-113 и 115-112), а еден за Фјури (114-113).

Гладавме неверојатен меч, а во шестата рунда се чинеше дека Украинецот е многу далеку од победа бидејќи беше раздрман од одличните комбинации на „кралот на циганите“.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Сепак, во осмата рунда, Усик покажа зошто е еден од најголемите борци на својата генерација и го испрати својот ривал во нокдаун со фантастичен бокс. Гонгот на крајот од рундата спасува видно дезориентиран Фјури и во тие моменти изгледаше дека може да дојде до прекин на борбата.

Фјури на крајот успеа да „преживее“ 12 рунди и така се комплетираше еден од подобрите мечеви за титулата светски првак во тешка категорија што можевме да го видиме во модерната историја.

Борбата се одржа пред преполната „Кингдом арена“ во Ријад, а Усик сега ги поседува сите главни титули на денешницата – појаси во верзии на ВБА, ВБЦ, ИБФ, ВБО (како и помалку значајната ИБО).

Пред Усик последен апсолутен светски шампион беше Ленокс Луис во 1999 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Реал експресно најде замена, во Мадрид доаѓа најталентираниот дефанзивец во Европа

Примарна трансфер цел на Реал Мадрид ова лето ќе биде централниот дефанзивец на француски …