Дома Фудбал Лига на шампиони УЕФА објави листа на најдобрите клубови во ЛШ: Реал на врвот – еве каде се и македонските клубови

УЕФА објави листа на најдобрите клубови во ЛШ: Реал на врвот – еве каде се и македонските клубови

УЕФА ја објави листата на најдобри клубови на сите времиња.

На страницата на УЕФА објавена е листа на најдобрите клубови на сите времиња во Лигата на шампионите. Податоците се сметани од 1955 година.

Првото место му припадна на Реал Мадрид, на второто е Баерн, трето е Барселона, па следуваат Манчестер Јунајтед, Јувентус, Милан, Ливерпул, Бенфика, Порто и Ајакс.

Кога е регионот во прашање најдобро е пласирана Црвена Звезда, додека Динамо Загреб на 30. позиција.

Од македонските клубови Вардар е 147, Работнички 186, Шкендија 255, Силекс 343,  Победа 387, Македонија Ѓ.П 474 и Ренова на 483 позиција.

Комплетната листа можете да ја погледнете – тука.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Бонучи: Се враќаме во 2 часот наутро, Роналдо во 3 оди да нурка во ладна вода

Пред утрешниот натпревар на Јувентус во Лигата на шампионите против Лион интервју за порта…