Дома Фудбал Останато УЕФА крена бело знаме: Јувентус, Барса и Реал ја добија битката!

УЕФА крена бело знаме: Јувентус, Барса и Реал ја добија битката!

Трите европски гиганти, Јувентус, Реал Мадрид и Барселона победија во битката со УЕФА.

Најавуваше Чеферин жестоки казни за клубовите кои ја форсираа Суперлигата, но Европската куќа на фудбалот крена бело знаме. Постапката против клубовите поништена како никогаш да не била отворена.

За споменатите три клуба кои се уште не се откажуваат од идејата за Суперлигата ова е прва голема против УЕФА.

„УЕФА разбира зошто оваа дициплинска постапка е ништовна. Ние секогаш сме дејствувале со добра волја и ја разбираме одлуката на независносто тело за прекинување на постапката согласно судискиот налог на мадридскиот драговски суд. УЕФА останува на ставот дека секогаш дејствувала во согланост не само на своите правилници и Статутот, туку и во согласност со закните на ЕУ, законите на Швајцарија, како и европската конвеција за човекови права“, објавија помеѓу другото од УЕФА.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Каде беше Варди кога Роналдо дебитираше за Манчестер Јунајтед?

Лестер вчера на свој терен го победи Манчестер Јунајтед со 4:2 во натпревар од осмото коло…