Дома Топ вести Трансферот на Икарди ќе биде потврден до недела

Трансферот на Икарди ќе биде потврден до недела

Пари Сент Жермен и Интер се во напредни преговори за трансферот на Мауро Икарди и се очекува наскоро да постигнат конечен договор.

„Газета дело Спорт“ пренесува дека перманентниот трансфер на Мауро Икарди во ПСЖ треба да биде комплетиран од 31-ви мај.

Како што е познато ПСЖ во договорот има опција да го откупи Икарди за 70 милиони евра, но не беше спремен да ја плати таа сума.

Наместо да ја активираат откупната клаузула ПСЖ започна преговори со Интер и испратил понуда од 50 милиони евра плус 10 милиони во форма на бонуси.

Интер е спремен да ја прифати оваа понуда, па недостигнаат само мали детали за реализација на трансферот, бидејќи Икарди има договор со „светците“ за 10 милиони евра по сезона.

Аргентиенот одлично се вклопи во тимот на ПСЖ и оваа сезона на 28 меча постигна 20 гола, со што ја покажа својата класа.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Шок за Солскјер на тренингот: Погба во жесток дуел се повредил сам и го повредил Фернандеш!

Манчестер Јунајтед добро изгледаше на натпреварите по рестартот на сезоната, а сега Оле Гу…