Дома Останати Трагедија: Француски скијач загина на тренинг

Трагедија: Француски скијач загина на тренинг

0

Францускиот скијач Давид Паизон почина од повредите со кои се здоби по падот на спуст тренингот во канадскиот ски центар Накиска, соопшти националниот Сојуз.

Најголемите успеси во кариерата Паизон ги постигна на СП во 2013 година во Шладминг кога го освои сребрениот медал во спуст, а во истата дисциплина две години подцна на СП во Санта Катерина го освои бронзениот медал.

Единствената победа во кариерата ја забележа минатата година на најпрестижната спуст трка во австриски Кицбил, а имаше 35 години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Останати

Проверете

Нема дуел со Надал – Ѓоковиќ елиминиран во 1/8 финалето на Монте Карло

После победите на Душан Лајовиќ и Борна Чориќ, Новак Ѓоковиќ денес е запрен во 1/8 финалет…