Дома Останати Трагедија: Светски вицешампион во пливање почина на тренинг

Трагедија: Светски вицешампион во пливање почина на тренинг

0

Денес вистинска трагедија го погоди пливачкиот свет.

Ппливачот од Конконгонг, Кенет починал за време на неговиот тренинг во Флорида. Засега причината не се открива. Кенет животот го загубил за време на тренингот на неговата екипа на Универзитетот во Флорида.

Во својата кариера тој долги години ги бранеше боите на Австралија, додека за Хонкконг започна да настапува во 2016 година. Освои голем број медали.

Неговиот најголем успех е среброто на Светското првенство Барселона во 2013 година во штафетата четири пати по сто метри мешано. Три години порано во 2010, на младинските олимписки игри во Сингапур успеа да освои шест медали.


Следете го Sportski.mk и на


Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Видео: Оклахома до прва победа, Бостон на чекор до полуфинале

Фаворитите во Источната конференција ја вратија предноста воплејоф сериите откако славеа к…