Дома Фудбал Останато Супер талентираниот фудбалер на Ајакс е „Златното момче“ за 2018 година!

Супер талентираниот фудбалер на Ајакс е „Златното момче“ за 2018 година!

Супер талентираниот фудбалер на Ајакс, Матијас Де Лихт е најдобриот млад фудбалер за Европа.

Најпрестижната награда за фудбалерите до 21 година ја доделува „Тутоспорт“, а таа оваа година заврши кај одличниот Де Лихт кој веќе некое време е мета на најголемите европски клубови.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Де Лихт има само 19 години и победи во конкуренција на Џастин Клајверт, Александар Арнолд, Винисус Жуниор и Патри Кутроне.
Наградата на овој фудбалер ќе му биде доделена денес во Торино.

Ќе потсетиме минатата година оваа награда ја доби Килијан Мбапе кој иако се уште е под 21 година, не беше во конкуренција поради тоа што беше во потесниот избор за „Златната топка“.

https://www.youtube.com/watch?v=xEW3qCd5TjA

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Хаос на трибините, братот на Јокиќ нападна навивач🎥

Кошаркарите на Денвер синоќа на драматичен начин го совладаа Лос Анџелес Лејкерс во НБА пл…