Дома Фудбал Останато Спектакуларни сцени од Амстердам: Ајакс ја слави двојната круна (ВИДЕО)

Спектакуларни сцени од Амстердам: Ајакс ја слави двојната круна (ВИДЕО)

Ајакс ја воодушеви фудбалска европска со својата храбра и прекрасна игра која за малку ќе му донесеше финале во Лигата на шампионите.

Во реваншот од полуфиналето Ајакс се до последните секунди против Тотенхем имаше резултат кој го води во финалето, но тогаш Лукас Моура постигна гол со кој ги одведе Англичаните во големото финале.

Покрај успехот во Европа, Ајакс освои двојна круна во Холандија. Титулата во домашното првенство Ајакс ја освои после пауза од пет години.

Денес во Амстердам се слави освоената двојна круна и од прославата ни пристигнуваат навистина спектакуларни сцени.

Треба да се истакне и дека на бината на која се славеше титулата се најдоа таткото и братот на Абделах Ноури. Поранешниот играч на Ајакс кој се сруши на терен во 2017 година. Докторите го спасија неговиот живот, но Ноури не беше во можност да продолжи со професионалното играње фудбал.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ибрахимовиќ ги налути навивачите на Милан: За кого ти играш? (ВИДЕО)

Златан Ибрахимовиќ се врати во Шведска и повторно го налути раководството на Милан. Ибрахи…