Дома Останати Кошарка Словенечката легенда и дедо на Владо Илевски објави дека боледува од леукемија

Словенечката легенда и дедо на Владо Илевски објави дека боледува од леукемија

Петар Вилфан е еден од најдобрите словенечки кошаркари на сите времиња, а во македонската јавност е познат и како дедо на Владо Илиевски, односно татко на неговата сопруга.

Во емотивно обраќање до јавноста на словенечка телевизија тој денес откри дека боледува од редок вид на леукемија.

„Оваа година го организиравме 28. Издание на кошаркарскиот камп во Струњан каде што јас првпат од формирањето не бев таму да работам со талентите. Причина за тоа е што имам лекумеија. Имав обична настинка и отидов на лекар, а откритието беше шокантно. Ми кажаа дека може да се извлечи, во болница сум сега, одам на хемотерапии и верувам дека тоа ќе даде резултат. Очекувам да победам во овој натпревар како и на многу други претходно. Им верувам лекарите“, порача Вилфан.

Со Југославија во 1978 Вилфан стана и светски шампион.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Гравина: Италија не треба да се плаши од Македонија, туку од сопствените грешки

Репрезентацијата на Македонија доби тешка задача и во баражот за Светското првенство ќе иг…