Дома Фудбал Останато Слободни удари: Меси па – Коларов!

Слободни удари: Меси па – Коларов!

Александар Коларов дефинитивно е еден од најдобрите изведувачи на слободни удари во светот.

Коларов можеби не е најсигурниот бек кога е дефанзивата во прашања, но кога станува збор за во нападот тешко може да се пронајде дефанзивен играч кој е повеќе продуктивен. На четири натпревари оваа сезона Коларов постигна три и намести еден гол.

Голот кој го постигна против Болоња од слободен удар беше вкупно шести откако во јули 2017 дојде во Рома од Манчестер Сити. Можеби тоа не звучи како некоја голема бројка, но добива на значење ако се знае дека во тој период во најсилните топ првенства во Европа (Примера, Премиер лига, Серија А и Лига) само Меси постигнал повеќе голови од прекини.

Меси зад себе има од кога Коларов е играч на Рома има 12. Меѓутоа јасно е каков голем мајстор е Меси, посебно кога е техниката во прашање, па Коларов сигурно може да биде задоволен.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Урнебесни гримаси на Хонда кога соиграч го праша како е додавање на јапонски (ВИДЕО)

Од пред еден месец Кеисуке Хонда стана нов играч на бразилскиот тим Ботафого, а сега на со…