Дома Фудбал Останато Сирија стави крај на авантурата на Марчело Липи на клупата на Кина

Сирија стави крај на авантурата на Марчело Липи на клупата на Кина

Легендарниот италијански тренер Марчело Липи после поразот на неговата Кина порача дека повеќе нема да биде селектор на оваа репрезентација.

Кина беше поразена од Сирија со резултат 2:1 во квалификациите за Светското првенство 2022 година. Овој проаз дојде само еден месец откако Кина ремизираше со Филипини, селекција која е далеку полошо рангирана од Кина.

Сега Кина е на пет бодови зад лидерот во групата, Сирија која има 12 бодови. Кинезите имаат ист број како Филипини кои денес славеа против Малдиви.

Липи после натпреварот беше разочаран и на прес конференцијата најави повлекување.

„Победивме послаби тимови како Гуама и Малдиви, но кога дојде време да играме против нешто подобра селекција како Филипини не ни одеше. Сирија денес беше подобра од нас. Моите годишни примања се високи и ја превземам одговорноста за овој пораз и веќе на сите им најавив дека ќе си поднесам оставка. Повеќе нема да бидам селектор на репрезентацијата на Кина“, изјави Липи.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Погледнете каков пенал доби Манчестер Јунајтед против Астон Вила (ВИДЕО)

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед вчера ја победија Астон Вила на гости со убедливи 0:3 во…