Дома Фудбал Останато Сидорф: Немам клуб затоа што сум црнец

Сидорф: Немам клуб затоа што сум црнец

Поранешниот холандски фудбалер, Кларенс Сидорф се пожали дека тренерите со темна боја на кожата се дискриминирани во светот на фудбалот и ретко имаат прилика да водат некој клуб.

Легендарниот фудбалер на Ајакс, Интер, Реал Мадрид и Милан во овој момент е без клуб, а во интервју за „Газета дело Спорт“ се пожали и дека нема понуди.

„Не постои еднаквост при давањето шанса помеѓу тренерите. Бројките говорат за себе. Не постои тренер црнец на силна позиција во денешниот фудбал“, изјави Сидорф.

Порача и дека од истата причина и Патрик Виера и Тиери Анри немаат успех во тренерската работа.

Човекот кој забележа 87 настапи за репрезентацијата на Холандија тренер стана во 2014 година во Милано и не се прослави. На „Сан Сиро“ се задржа пет месеци, потоа се проба во Кина, Депортиво Ла Коруња и репрезентацијата на Камерун.

„Ги прифатив тие понуда за да докажам дека вредам. Ризикував затоа што немаше други многу понуди. Знам и поради што“, смета Сидорф.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Де Брујн влезе во елитното друштво асистенти во ПЛ, но се уште е далеку од Рајан Гигс

Најдобриот фудбалер на Манчестер Сити, Кевин Де Брујн влезе во елитното друштво на асистен…