Дома Фудбал Италија Серија А го менува форматот за поголема гледаност: Ќе се игра плеј-оф?

Серија А го менува форматот за поголема гледаност: Ќе се игра плеј-оф?

Претседателот на италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ), Габриеле Гарвина најави дека размислува да го промени стандардниот формат на Калчо-лигата.

Гарвина признал за италијанските медиуми дека интересот е опаднат, па размислуваат за промена со која лигата би станала поинтересна.

„Можно е Серија А да се промени. Размислуваме првенството да се игра во три фази. Постои одреден страв за таков формат затоа што плеј-офот може да ги казни клубовите кои почесто победуваат и повеќе вложуват. Меѓутоа мораме нешто да направиме за првенството да стане поинтересно. Во овој момент со овој формат ризикуваме да изгубиме уште повеќе гледачи“.

Според зборовите на Гарвина ова би можело најмногу да влијае на Јувентус кој подолго време доминира во Италија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

ЛШ: Баерн убедлив, Ливерпул тешко до победа, Лукаку за реми на Интер, Сити сигурен, супер Аталанта! 🎥

Вечерва се комплетираа натпреварите од првото коло во Лигата на шампионите. Во натпреварот…