Дома Македонски спорт Мак ракомет РФМ го објави протоколот за ракометните клубови, може да тренираат во сала

РФМ го објави протоколот за ракометните клубови, може да тренираат во сала

Ракометната федерација на Македонија го објави протоколот за тренинзи и натпревари во услови на пандемија од Ковид-19. 

Воведните мерки се одржување на тренинзи и натпревари без присуство на публика, потоа ќе се извршува тестирање на Ковид-19 пред почетокот на натпреварувањето.

Употребата на заштитни маски е задолжителна, освен за ракометарите кои се на терен во игра.

Целиот протокол може да го погледнете ТУКА.

Фото: РК Вардар

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Стигнаа вести од Неапол: Елмас е НЕГАТИВЕН на Ковид-19!

Конечно ги добивме вестите и од Непаол и тие се добри! Елиф Елмас беше во опасност да биде…