Дома Трансфер зона Румениге потврди: Се договоривме со Ливерпул за Алкантара

Румениге потврди: Се договоривме со Ливерпул за Алкантара

Претседателот на Баерн, Карл-Хајнц Румениге го потврди трансферот на играчот за врска Тиаго Алкантара во Ливерпул.

Веќе неколку недели се шпекулира дека Алкантара е блиску до трансфер на „Енфилд“, а сега двата клуба конечно најдоа заеднички јазик околу обештетувањето.

„Баерн постигна договор со Ливерпул, Тиаго заминува. Негова голема желба беше да проба нешто ново во кариерата“, изјави Румениге.

Ливерпул за Алкантара ќе плати 27 милиони финти. Исто така, зделката подразбира можна исплата на бонус од седум милиони фунти, доколку „црвените“ ја освојат Премиер лигата или Лигата на шампионите.

Дел од бонусите Ливерпул е должен да ги плати доколку играчот достигне одредени индивидуални статистички индикатори. Алкантара минатата сезона забележа 40 настапи за Баерн и постигна три гола со две асистенции.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Ѕвездата од Серија А се сели кај Алиоски

Ѕвездата на Удинезе и аргентински репрезентативец, Родриго де Паул е блиску до трансфер во…