Дома Останати Тенис Ролан Гарос ќе биде одложен и оваа година?

Ролан Гарос ќе биде одложен и оваа година?

Како што стојат работите Ролан Гарос многу веројатно ќе биде одложен.

Одложувањето на отвореното првенство на Франција го најави министерката за спорт на оваа земја, Роксана Марцинеан.

„Спортот нема да биде приореитет во нашето друштво. Во разговор сме со Француската тениска федерација за да видиме дали ќе треба да се промени датумот на одигрување на Ролан Гарос. Иако спортот на високо во Франција засега е безбеден сакаме максимално да ги ограничиме ризиците од ширењето на вирусот во професионалниот спорт, а ситуацијата никако не е добра“, изјави Марцинеан.

Овогодинешниот Ролан Гарос е планирано да се одржи од 23. мај до 6. јуни, но ќе видиме сега дали ќе има промени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ откри дали сака да игра на Австралија Опен

Новак Ѓоковиќ потврди дека сака да игра во Австралија следната година. Во јануари Новак бе…