Дома Фудбал Лига на шампиони Реал, Барса и Јувентус ги исфрлаат од ЛШ до крајот на неделата!?

Реал, Барса и Јувентус ги исфрлаат од ЛШ до крајот на неделата!?

Европските гиганти Реал Мадрид, Барселона и Јувентус ќе бидат исфрлени од Лигата на шампиони до крајот на оваа недела, пренесува италијанската „Република“.

Трите клуба се уште формално не го напуштиле проектот за европска Суперлига, па ќе бидат и финансиски казнети.

Дригите девет клуба кои учествуваа во формирањето на Суперлигата, официјално се повлекоа, па ќе бидат само финансиски казнети.

УЕФА отвори истрага против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус и им се заканува суспензија од европските натпреварувања на една или две години.

Трите клуба веќе најавија дека казната ќе ја обжалат во спортскиот арбитражен суд, а одлуката на УЕФА се очекува до крајот на неделата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Aгуеро по трансферот во Барселона си купи ново „Ферари“ 📸

Искусниот аргентински напаѓач Серхио Агуеро стана нов член на Барселона и веднаш реши да с…