Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Ракитиќ стана рекордер, но ноќта пред полуфиналето преживеал „драма“

Ракитиќ стана рекордер, но ноќта пред полуфиналето преживеал „драма“

0

Хрватскиот репрезентативец Иван Ракитиќ на шпанските медиуми им откри каква драма преживеал пред историското полуфинале со Англичаните.

За среќа ѕвездата на Барселона успеа да се опорави и одигра фантастично цели 120 минути.

„Ноќта во пресрет на полуфиналето имав покачена температура кој стигна и до 39 степени. Лежев без сила и беспомошно во креветот. Стравував дека можеби ќе го пропуштам мечот со Англија. Вредеше. Ако треба, финалето ќе го играм и без една нога“, изјави Ракитиќ.

Ракитиќ протоа стана рекордер со најмногу одиграни натпревари во една сезона – финалето во недела ќе биде негов 71. натпревар од почетокот на сезоната.


Следете го Sportski.mk и на


Тој одигра 55 натпревари за Барселона и 15 за Хрватска со што го израмни рекордот од 70 натпревари на Бразилецот Вилијан.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Видео: Арсенал за едно полувреме ја анулира предноста!

Тимот на Арсенал вечерва на својот стадион брка негатива од еден гол на мечот со БАТЕ Бори…