Дома Македонски спорт Мак ракомет Потврдено: Вардар ќе добие 30 милиони денари!

Потврдено: Вардар ќе добие 30 милиони денари!

0

Македонскиот и европски ракометен првак, Вардар за успехот во Лигата на шампионите за оваа сезона ќе доби 30 милиони денари, потврдија од Владата на Република Македонија.

Финансиската помош за вардарци беше најавена од премиерот Зоран Заев по пристигнувањето на „црвено-црните“ во Скопје по учеството на Ф4 во Келн.

Покрај ова на денешната владина седница беше потврдено дека младиот Бесир Алили и неговиот тренер за освојувањето на златниот медал на Европското кадетско првенство во борење во Италија ќе добие 1 милион денари.

„Владата донесе одлука да му додели 30 милиони денари на Ракометниот клуб Вардар за освоената титула Европски шампион во ракомет, како и одлука да му додели 1 милион денари на Бесир Алили за европската шампионска титула во борење во категоријата кадети“, стои во соопштението на Владата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Урнебесен тајм-аут на Алушовски: Знаете колку глупости направивме? (ВИДЕО)

Вчера Еурофарм беше поразен на гостувањето кај Кокс во Лигата на шампионите. На овој натпр…