Дома Фудбал Останато Поранешен соиграч на Роналдо: Го молев да престане со тренингот и да си одиме дома

Поранешен соиграч на Роналдо: Го молев да престане со тренингот и да си одиме дома

0

За карактерот и работните навики на Кристиано Роналдо не треба да се трошат зборови.

Благодарение на напорната работи Роналдо е она што е денес – еден од најдобрите фудбалери на сите времиња и човек кој пет пати ја освојуваше наградата за најдобар играч во светот.

Иако наполни 34 години Кристиано се уште жестоко тренира. Прв доаѓа, а последен си оди. Тоа многу пати го потврдуваа неговите соиграчи од Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и неговиот сегашен клуб Јувентус.

Судејќи според неговата физичка форма Роналдо изгледа како сигурно да може да игра до 40-тата година.

Кариерата Португалецот ја започна во португалски Спортинг и тогаш беше забележително дека ќе стане голем фудбалер. Неговиот поранешен соиграч Тонито опишува како на почетокот од кариерата буквално го молел Ронладо да го завршат тренингот и да си одат дома.

„Кристиано како дете беше таков каков што е денес – скромен, амбициозен, посветен и професионалец“ , започна да зборува Тонито, а потоа откри интересна ситуација од еден од тренинзите.

„Го возев на треинг и од тренинг. После завршувањето на тренингот морав да го чека и по повеќе од еден час бидејќи тој не сакаше да си оди дома. Тропав на прозорите на теренот и му довикував: Ајде Крис престани, доцна е мораме да си одиме. Сепак сето тоа беше залудно Роналдо никој не може да го убеди тренингот да го заврши порано од она што тој испланирал“, открива Тонито.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Најбрзите во Премиер лигата: Голманот на Фулам бил побрз од Салах!

Сезоната во Премиер лигата е завршена, а сега е откриено кои играчи беа најбрзи во ова нат…