Дома Фудбал Италија Познато колку ќе заработува Пирло во Јувентус

Познато колку ќе заработува Пирло во Јувентус

Aндреа Пирло тренерската кариера ќе ја започне во редовите на Јувентус каде што ќе го наследи Маурицио Сари.

Јувентус е еден од најбогатите и најорганизираните клубови во светот меѓутоа за платата на Пирло нема да издвојува огромна сума. Додека Гвардиола и Симеоне имаат плати од по десетина милиони евра во Манчестер Сити Пирло во Јувентус ќе биде под просекот за еден тренер на фудбалски гигант.

Пирло според договорот во Јувентус ќе заработува 1.8 милиони евра по сезона па така ќе биде послабо платен и од 90% од играчите на „старата дама“.

Инаку Пирло со Јувентус потпиша договор на две години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Пјаниќ: Роналдо ми кажа дека морам да ја прифатам понудата од Барселона

Миралем Пјаниќ изненади со последната изјава за „Мундо Депортиво“ во која откри дека Крист…