Дома Останати Повеќе од 5.000 калории дневно – исхраната на светскиот шампион Ентони Џошуа

Повеќе од 5.000 калории дневно – исхраната на светскиот шампион Ентони Џошуа

0

Eнтони Џошуа е светскиот шампион во бокс.

Многу интересни факти се поврзани со боксерот кој тежок околу 113 килограми. Џошуа во својата кариера имал 21 борба и сите ги победил со „нокаут“.

Изгледа навистина непобедлибо, а за таквата форма на светскиот шампион големи заслуги има и неговата исхрана која за обичните луѓе изгледа навистина брутално.

Џошуа во еден ден внесува повеќе од 5.000 калории, а тоа е двојно повеќе од препорачаната доза еден просечен маж, но јасно е дека Џошуа во никој случај не е просечен.


Следете го Sportski.mk и на


Денот на светскиот шампион започнува со пет јајца, две кришки ржен леб, два грчки јогурти и мешавина од неколку овошја.

За ручек има голема порција риба (лосос или туна), два печени компири и салата, а за вечера цело пиле, чинија без ориз, пита или варен зелечук и половина авокадо.

Значи во главно се работи за храна која спортистите ја конзумираат, но само во огромни колични. За секои од своите 113 килограми на Џошуа му е потребно шест до осум грама јаглехидрати, два грама протение и еден грам маснотии.

„Тоа е огромна количина на калории. Џош е неверојатен, нема друг борец од тешка категорија каков што е тој. Никој не е подвижен како него. Тој е единствениот тешкаш кој може да тренира како да е во средна категорија’, изјави стручњакот за исхрана на спортистите Марк Елсион.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Договорено: Ова е најскапиот договор на еден играч во историјата на спортот!

Во Македонија бејзбол не се следи премногу и веројатно името Мајк Тронт на многумина не им…