Дома Македонски спорт Мак фудбал ПМФЛ: Скопје до „злато“ вредни бодови против Победа

ПМФЛ: Скопје до „злато“ вредни бодови против Победа

0

Денес беше одиграно 35 коло во македонската прва лига.

Денешните натпревар не донесоа никакви возбудувања кога во прашање е врвот на табелата, од поодамна е познато дека Шкендија е новиот шампион.

Веројатно за поголемиот од македонската фудбалска јавност најголемо внимание привлекуваше натпреварот помеѓу Скопје и Пелистер, двата директни конкуренти кои се борат за плеј-оф во борбата за опстанок.

На оваа средба „злато“ вредни три бода освои тимот на Скопје кој до победата стигна со минимални 1:0 и голот на Алексовски до удар од белата точка.


Следете го Sportski.mk и на


По оваа средба Скопје и Победа имаат ист број на бодови (35), но тимот од Автокоманда се наоѓа на осмата позиција поради подобриот меѓусебен дуел. Осмата позиција обезбедува место во плеј-офот за опстанок.

Во последното коло Скопје игра натпревар против Работнички ,додека Победа оди на Ренова.

Во останатите натпревари, Шкупи го победи Пелистер со 0:2, Силекс и Работнички одиграа без голови, Вардар со во возбудлив натпревар стигна до победа од 3:2 против Академија Пандев, а Шкендија со 0:3 ја победи Ренова.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Словенија буди убави сеќавања за македонскиот фудбал (ВИДЕО)

Вечерва со почеток во 20:45 часот Македонија ја очекува вториот натпревар од квалификациит…