Дома Останати Тенис Пике бара 50 милиони долари оштета од ИТФ

Пике бара 50 милиони долари оштета од ИТФ

Инвестициската групација „Космос“ бара отштета од 50 милиони долари од Меѓународната тениска федерација како компензација за раскинување на договорот за организација на Дејвис Купот.

„Космос“ во 2018 година склучи 25-годишен договор со ИТФ за организација на Дејвис купот, но во јануари федерацијата реши да ја врати контролата врз натпреварување. “Космос” поднесе тужба до Судот за спортска арбитража (CAS) за „неоправдано прекршување на договорот“,


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


„По откажувањто на договорот од страна на ИТФ, дојде до спор меѓу двете страни, па затоа бараме отштета од 50 милиони долари“, изјави поранешниот фудбалер на бБарселона.

„Веруваме дека она што го направивме со Дејвис купот е неверојатно успешен резултат. Стигнавме кога конкуренцијата беше на најниско ниво.

За една година четири пати ги зголемивме приходите. Отидовме од три на 15 спонзори“, продолжи тој и додаде дека никој не можел да го предвиди влијанието на вирусот Ковид-19.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Новак Ѓоковиќ одлучи да се повлече од Мастерсот во Мадрид

Новак Ѓоковиќ нема да игра на Мастерсот во Мадрид. Она за што постоеше сомнеж неколку дена…