Дома Трансфер зона Пет клуба го сакаат Буфон, една понуда се издвојува

Пет клуба го сакаат Буфон, една понуда се издвојува

Џанлуиџи Буфон и покрај тоа што има 41 година нема намера да ја заврши кариерата и за неговите услуги во овој преоден рок владее голем интерес.

Буфон неодамна потврди дека има повеќе понуди.

„Станува збор за големи клубови и добри понуди. Наскоро ќе донесам одлука каде ќе ја продолжам кариерата и ќе објавам“, изјави Буфон.

Неговиот агент Силвано Мартина беше по конкретен:

„Порто не контактираше и морам да признаам дека тоа е дестинација која е многу интересна за нас. Ако премине во Порто таму ќе го замени Икер Касиљас, неговиот голем пријател и уште една голманска легенда“, изјави агентот на голманот.

„Скај Италија“ наведува дека понуда за Буфон испратила и Аталанта која е примамлива дестинација поради играњето во Лигата на шампионите.

„Газета дело Спорт“ пак открива и изгледа опција Буфон да се врати во Парма клубот во кој дебитираше во 1995 година и од кој си замина пред 18 години.
Името на Буфон се поврзуваше и со тимот на нашиот Алиоски, англиски Лидс.

На крајот во игра, но со најмали шанси е и бразилскиот Палмеирас кој е рекордер по освоените титули во бразилското првенство. Наводно, Буфон е голема желба на новиот претседател на тој клуб Марио Битенкурт.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Манчестер Јунајтед донел одлука: Ова е цената за која Погба може да замине

Пол Погба веќе некое време се поврзува со заминување од Манчестер Јунајтед, меѓутоа тој се…