Дома Фудбал Англија Официјално: Судот донесе одлука, Сити ќе игра во Лигата на шампиони!

Официјално: Судот донесе одлука, Сити ќе игра во Лигата на шампиони!

Арбитражниот спортски суд (КАС) во Лозана денес ја објави одлуката на жалбата на Манчестер Сити против двегодишната забрана за учество во европски натпреварувања.

Судот донесе одлука да се укине двегодишната суспензија на англискиот клуб, па Манчестер Сити следната сезона ќе настапува во Лигата на шампиони.

Европската фудбалска централа (УЕФА) го суспендираше Манчестер Сити во февруари, поради сериозно кршење на правилата за финансиски фер-плеј помеѓу 2012 и 2016 година, но и затоа што Сити не соработуваше со истражните органи.

„Граѓаните“ ја обжалија казната во КАС, кој денес донесе одлука да ја укине суспензијата и клубот да биде само финансиски казнет.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

„Играчите со диктатор како Мурињо се однесуваат како овци“

Поранешниот фудбалер на Ливерпул Стен Колмор го нарече Жозе Мурињо диктатор. Колмор денес …