Дома Трансфер зона Официјално: Реал Мадрид го испрати Ернандез на едногодишна позајмица

Официјално: Реал Мадрид го испрати Ернандез на едногодишна позајмица

0
hernandez

teTeo Ернандез и официјално е испратен на „Сан Себастијан“.

Левиот бек кој во Мадрид немаше прилика за поголема минутажа е испратен во тимот на Реал Сосиедад каде што ќе помине една година како позајмен фудбалер и ќе се обиде дека го убеди стратегот на „кралевите“, Јулијен Лопатеги дека заслужува место во Реал.

На ваквата одлука влијае неколку фактори. Првиот и најважен, малку играше, а кога играше баш и не ги оправда очекувањата. Второ, конкуренција е пеколна, Марсело е неприкосновен покрај левата аут лиија веќе неколку години, ако има потреба од замена тука е Начо Фернандез. Се наведуваше на тоа дека Ернандез малку ќе игра, па избра да замине.

На „Сан Себастијан“ ќе му дадат шанса и кај тренерот Асиер Гаритано би требало да биде прв избор.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Официјално: Јувентус продаде напаѓач кој беше вишок за девет милиони евра

Јувентус продаде напаѓач кој ќе остане во Серија А. Каљари го комплетираше трансферот, а „…