Дома Останати Тенис Официјално: Откажан тенискиот Мастерс во Мадрид

Официјално: Откажан тенискиот Мастерс во Мадрид

Oвогодинешните АТП и ВТА турнири во Мадрид кои треба да се играат од 12 до 20 септември се откажани поради пандемијата со коронавирусот.

Откако кон крајот на минатата недела одговорните во главниот на Шпанија ги советуваа организаторите да го откажат турнирот поради растот на бројот на заразени тоа и се случи.

„АТП и ВТА здружението го потврдуваат откажувањето на Мадрид Опен за 2020 година. Таа одлука е донесена во договор со локалните власти и здравствените организиации“, стои во заедничкото соопштение од АТП и ВТА.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Дали ова беше за дисквалификација? Тенисер при сервис погоди девојче 🎥

Како што е добро познато неодамна Новак Ѓоковиќ беше дисквалификуван од УС Опен откако нен…