Дома Фудбал Англија Откриено колку го чини Манчестер Јунајтед не играњето во ЛШ

Откриено колку го чини Манчестер Јунајтед не играњето во ЛШ

Вкупните долгови на Манчестер Јунајтед се зголемиле за скоро 140 милиони фунти, што се пари во основа потрошени за нови засилувања.

Ова денес стана јасно откако од клубот го објавија финансискиот извештак за првата четвртина на сезоната 2019/20. Интересно е дека за споменатиот период клубот се уште регистрира зголемување на приходите во споредба со минатата година.

Сепак, за очекување е за целата година општите приходи за бидат помалку за 67 милиони фунти, а причина за тоа е неиграњето на Манчестер Јунајтед.

Расходите за плати се намалени за 6,8 милиони фунти, а тоа се должи на фактот што нема да се исплаќаат бонуси поради неиграњето во ЛШ

„Имаме сосема јасна визија во однос на фудбалската филозофија. Веќе почмнуваме да ги собираме плодовите од одредени инвестиции кои ги направивне изминатите години. Крајната цел е да освојуваме трофеи со играчи од нашата академија заедно со светски ѕвезди“, изјави директорот Ед Вудворд.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Сеитен повторно ќе добива критики: Ваква изјава не доликува на тренер на Барселона

Очигледно во Барселона се губи самодовербата посебно тоа се однесува на тренерот Кике Сети…