Дома Македонски спорт Од Летонија се враќаме со планираните три бода, а во нашата група сега е – „гужва пред гол“! (ВИДЕО)

Од Летонија се враќаме со планираните три бода, а во нашата група сега е – „гужва пред гол“! (ВИДЕО)

Денес нашата сениорска репрезентација запиша очекувана победа на гости против Летонија.

Летонија не е противник кој можеше да ни направи проблеми и тоа се виде и во натпреварот. Од самиот старт започнавме офанзивно, создававме прилики пред голот на домаќините.

Првата посериозна прилика ја имаше Тричковски кога одлично прими една долга топка од Пандев, шутираше, но голманот на Летонците одлично интервенираше.

Нападите продолжија и тоа се исплатеше веќе во 14-татата минута кога Горан Пандев беше егзектурот во една супер изработена акција.

Само три минути подоцна Барди еден „отпадок“ со удар од далечина претвори во погодок за 0:2.

Од тој момент изгледа малку како да се повлековме, Летонија немаше сили за нешто повеќе па сигурно го контролиравме натпреварот до самиот крај.

Она што е негативно од овој натпревар е што Енис Барди доби жолт картон кој значи дека ќе го пропушти натпреварот против Словенија.

После овој триумф остануваме на четвртата позиција, со осум освени бодови и само три помалку од второпласираната Словенија, Австрија има десет, Израел исто колку и нас (8)

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Тодоров: Ако се сите здрави, знам кои 12 играчи ќе бидат во составот

Во пресрест на на утрешниот натпревар против Естонија денес прес-конференција одржаа селек…