Дома Фудбал Останато Ова беше последниот натпревар на Југославија (ВИДЕО)

Ова беше последниот натпревар на Југославија (ВИДЕО)

На вчерашен ден 25 март 1992 година репрезентацијата н Југославија го одигра последниот натпевар пред распадот.

Натпреварот против Холандија во Амстердам требаше да биде подготвителен за ЕП 1992, меѓутоа се покажа дека е последен за Југославија. На тој натпревар Југославија изгуби со 2:0, а иако беше квалификувана Југославија не настапи на собирот на најсилните европски селекции во таа година.

За Југославија во тој натпревар настапија: Фахрудин Омеровиќ, Вујадин Станојковиќ, Будимир Вујачиќ, Владимир Југовиќ, Фарук Хаџибегиќ, Илија Најдоски, Мехмед Баждаревиќ, Бранко Брновиќ, Мехо Кодро, Драган Стојковиќ, Дејан Савичевиќ.

Од клупата Југославија ја предводеше Ивица Осим.

За Холандија тогаш головите ги постигнаа Вим Кифт и Јан Ваутерс. Прво во 64. па потоа во 68. минута.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Бартомеу убеден: Меси ќе ја заврши кариерата во Барса

Претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу е убеден дека Лионел Меси ќе ја заврши к…