Дома Фудбал Останато Нова надеж за Србија: Свилар не може да брани зa Белгија!

Нова надеж за Србија: Свилар не може да брани зa Белгија!

Голманот на Рома, Миле Свилар неодамна реши да ја одбие поканата на српската репрезентација за да го промени спортското државјанство и да заигра за својата земја на раѓање, Белгија.

Иако Свилар одигра пријателски натпревар за Србија против Катар, Белгијците сметаа дека е можно Свилар да игра за нивната селекција, но се чини дека тоа нема да може.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Ова го откри селекторот на Белгија, Доменико Тедеско, кој сакаше да го додаде 24-годишниот голман во својот тим веќе во наредниот период.

„Не го поканив Свилар затоа што едноставно не може да игра за нас. ФИФА и стручњаците за спортско право ни објаснија дека не може да ја смени федерацијата“, изјави Тедеско, а пренесува „Nieuwsblad Sport“.

Миле Свилар е вистинско откритие во тимот на Рома, а одлична можност да го покаже својот квалитет доби од новиот тренер на Рома, Даниеле Де Роси па стана прв чувар на мрежата на римскиот клуб.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Познат фаворитот за наследник на Пиоли

Неколку европски гиганти покажуваат силен интерес за италијанскиот тренер Роберт де Зерби,…