Дома Останати Кошарка Нова историска ноќ за Никола Јокиќ за водство на Денвер во финалето на НБА

Нова историска ноќ за Никола Јокиќ за водство на Денвер во финалето на НБА


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Кошаркарите на Денвер Нагетс како гости ги совладаа Мајами Хит со резултат 109:94 и поведоа со 2-1 во финалето на НБА.

Најдобри на паркетот беа Џамал ​​Мареј и Никола Јокиќ кои остварија трипл-дабл учинок.

Денвер Нагетс го вратија изгубениот брејк во финалето на НБА. По два натпревари во Колорадо и една победа на двете страни, Нагетс од синоќа повторно имаат водство.

Мајами едноставно не можеше да направи ништо повеќе против расположениот двоец Џамал ​​Мареј – Никола Јокиќ. Двајцата имаа трипл-дабл учинок со нов рекорд на феноменалниот Србин.

Мајами го контролираше резултатот во почетните минути. Ја имаа домашната предност, но Нагетс во еден момент поведоа, а по првата четвртина резултатот беше израмнет, 24:24.

Резултатска клацкалка беше видена и во вториот дел. Екипите имаа свои периоди на игра во кои беа подобри, но гостите од Колорадо одиграа многу добра завршница на овој период и на пауза одат со пет поени предност, 53:48.

Третиот период се покажа како клучен на овој натпревар. Нагетс ја зголемуваше предноста, разликата набрзо станува двоцифрена, во тие моменти се искачи на плус 19 и јасно беше дека Денвер ита кон победа.

По три периоди гостите имаат 14 поени предност, 82:68, а тоа стана недостижно за Мајами Хит во последниот период.

Домашниот тим во еден момент успеа само да го намали водството на едноцифрена разлика, но тоа беше се и Нагетс славеа победа со резултат 109:94.

Џамал ​​Мареј беше најефикасен поединец на натпреварот со 34 поени. На овој настап додаде 10 скока и асистенции. Сепак, главната приказна повторно е Никола Јокиќ. И повторно забележа трипл-дабл и тоа историски.

Неговите 32 поени, 21 скок и 10 асистенции го направија првиот човек со повеќе од 30 поени, 20 скока и 10 асистенции во еден натпревар од финалето на НБА.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Вакво нешто во Премиер лигата се нема случено цели 60 години

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Манчестер Јун…