Дома Топ вести Не им успеало ниту на Роналдо и Меси: Ако го направи ова Белингам ќе испише историја како никој друг претходно

Не им успеало ниту на Роналдо и Меси: Ако го направи ова Белингам ќе испише историја како никој друг претходно

Џуд Белингем е на пат да постигне нешто што не успеало ниту на Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

Во понеделникот, на играчот од средниот ред на Англија и Реал Мадрид, Белингем му беше врачена наградата „Златно момче“ за 2023 година, која се доделува на најдобриот играч до 21 година во најдобрите европски лиги. Од друга страна, Белингем, кој досега постигна 15 гола на 17 натпревари за Реал Мадрид, стана првиот англиски играч кој ја освоил наградата по Рахим Стерлинг во 2014 година.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Други познати победници се Вејн Руни, Лионел Меси, Килијан Мбапе, Ерлинг Халанд. Секако, откако го освои своето последно признание, Белингем веќе има шанса да биде подобар од Меси.

Меси ја освои наградата „Златно момче“ во 2005 година, а од друга страна, Кристијано Роналдо, петкратниот освојувач на Златната топка, никогаш не беше прогласен за Златно момче.

Белингем, сепак, би можел да стане првиот играч во историјата кој ги освоил наградите Златно момче и Златната топка во иста година. 20-годишниот фудбалер се појави како еден од фаворитите за освојување на „Златната топка“ во 2024 година, иако, се разбира, веројатно ќе се соочи со силна конкуренција од напаѓачот на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд и напаѓачот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе во годините. да дојде.

Откако веќе напредуваше во шпанската престолнина по неговото летно преселување од Борусија Дортмунд, Белингем исто така треба да игра голема улога за Англија на ЕУРО 2024 следното лето.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Нов кикс на Баерн, само реми против Фрајбург

Баерн Минхен освои само бод на гостувањето кај Фрајбург (2:2) и со тоа ја продлабочи криза…